SMAJ40CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 25 338
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 4 482
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Eaton - Electronics Division
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
64.5V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMAJ40CA
DigiKey Part Number
18-SMAJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMAJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMAJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMAJ40CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V