SMAJ180A
DigiKey Part Number
SMAJ180ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ180ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ180ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ180A
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
292V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ180A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
201V