SMAJ15CA
DigiKey Part Number
SMAJ15CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ15CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ15CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 16.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ15CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.4A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V