SMAJ100A
DigiKey Part Number
SMAJ100ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ100ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ100ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ100A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
111V