SA20ARLG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 138
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
32.4V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA20ARLG
DigiKey Part Number
SA20ARLG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA20ARLG
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V