S6006VS3 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 771
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3
STMicroelectronics
SCR 600 V 6 A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)
S6006VS3
DigiKey Part Number
S6006VS3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6006VS3
Description
SCR 600V 6A TO-251 (V-PAK/I-PAK)
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
8 mA
Packaging
Bulk
Current - Off State (Max)
5 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Voltage - Off State
600 V
SCR Type
Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
500 µA
Mounting Type
Through Hole
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Current - On State (It (AV)) (Max)
3.8 A