MITI-7L-6-10
DigiKey Part Number
18-MITI-7L-6-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MITI-7L-6-10
Description
SWITCH REED SPST-NO 180MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 6 ~ 10AT Operate Range 10W 180mA (AC), 250mA (DC) 120 V Through Hole
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
450 µs
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
Axial
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
1.590" (40.39mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Operate Range
6 ~ 10AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
180mA (AC), 250mA (DC)
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching AC
120 V
Current - Carry
500mA (DC)
Voltage - Switching DC
170 V