MINISMDC075F/24-2
DigiKey Part Number
MINISMDC075F24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINISMDC075F24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINISMDC075F24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINISMDC075F/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
290 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
40 A