72R025XU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 36 617
Datasheet
Similar
Bel Fuse Inc.
In Stock: 9 262
Datasheet
Bourns Inc.
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 250 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
72R025XU
DigiKey Part Number
F3193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R025XU
Description
PTC RESET FUSE 72V 250MA RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.25 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A