05143.15MXP
DigiKey Part Number
F10123-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05143.15MXP
Description
FUSE CERM 3.15A 500VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
5.54
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.076 Ohms
Voltage Rating - AC
500 V