0218.800H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 985
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 67
In Stock: 19
In Stock: 60
800 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0218.800H
DigiKey Part Number
F974-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0218.800H
Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
1.99
Part Status
Obsolete
Approval Agency
BSI, CSA, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.073 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V