0154.200DR
DigiKey Part Number
F11388TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11388CT-ND - Cut Tape (CT)
F11388DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0154.200DR
Description
FUSE BRD MT 200MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0154.200DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0089
Mounting Type
Requires Holder, Surface Mount
Approval Agency
UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.8372 Ohms