VCAS120630D650RP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 2 388
Datasheet
41 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
VCAS120630D650RP
DigiKey Part Number
478-VCAS120630D650RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS120630D650RP
Description
VARISTOR 41V 120A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
Energy
0.4J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
400 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
21 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
30 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
36.9 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
41 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Max)
45.1 V