TLJR106M010R2000
DigiKey Part Number
478-6136-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-6136-1-ND - Cut Tape (CT)
478-6136-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLJR106M010R2000
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 0805 (2012 Metric) 2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLJR106M010R2000 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
R
Voltage - Rated
10 V