TAP686K010FCS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 1.3Ohm
TAP686K010FCS
DigiKey Part Number
TAP686K010FCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP686K010FCS
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Manufacturer Size Code
H
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm