TAP156K050CCS
DigiKey Part Number
478-TAP156K050CCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K050CCS
Description
CAP TANT 15UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.2Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
K
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm