TAP106K050SRW is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 490
In Stock: 55
In Stock: 647
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm
TAP106K050SRW
DigiKey Part Number
478-TAP106K050SRWTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAP106K050SRWCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106K050SRW
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Manufacturer Size Code
J
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm