TAP106J025GSB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1 286
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial 2.5Ohm
TAP106J025GSB
DigiKey Part Number
TAP106J025GSB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP106J025GSB
Description
CAP TANT 10UF 5% 25V RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer Size Code
E
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm