SMBJ90CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5 964
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 23 838
Datasheet
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
146V Clamp 4.11A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
SMBJ90CA
DigiKey Part Number
478-7073-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.11A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V