SMBJ26CA
DigiKey Part Number
478-7069-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7069-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.25A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ26CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.25A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V