F971C106MAAHT3
DigiKey Part Number
478-11276-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11276-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11276-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F971C106MAAHT3
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 3.5Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F971C106MAAHT3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±20%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive, High Reliability
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz