AEH1010331M025R
DigiKey Part Number
478-AEH1010331M025RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-AEH1010331M025RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-AEH1010331M025RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEH1010331M025R
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AEH1010331M025R Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
148 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
296 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C