PCF1C563K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
56 kOhms ±10% 1W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety, Non-Inductive, Pulse Withstanding Ceramic
PCF1C563K
DigiKey Part Number
2019-PCF1C563K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF1C563K
Description
LEADED RESISTOR CERAMIC ANTI PUL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
-900/ -1900ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)