1206Y2002P20CAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
2.2 pF ±0.25pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
1206Y2002P20CAT
DigiKey Part Number
1206Y2002P20CAT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206Y2002P20CAT
Description
CAP CER 2.2PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206Y2002P20CAT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)