T355A334K035AT
DigiKey Part Number
399-T355A334K035AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355A334K035AT
Description
CAP TANT 0.33UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 15Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T355A334K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.175" Dia (4.45mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm