T140D336M060AS
DigiKey Part Number
399-T140D336M060AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140D336M060AS
Description
CAP TANT AXL 125C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 800mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T140D336M060AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
60 V