MPEV1D1040L2R2
DigiKey Part Number
399-MPEV1D1040L2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPEV1D1040L2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 14.6A 7.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 14.6 A 7.9mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPEV1D1040L2R2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
7.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
23MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18.5A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)