ESG336M400AM7AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Chinsan (Elite)
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG336M400AM7AA
DigiKey Part Number
399-ESG336M400AM7AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG336M400AM7AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG336M400AM7AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
368 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
950 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C