C1210W563KDRACTU
DigiKey Part Number
399-C1210W563KDRACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210W563KDRACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210W563KDRACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210W563KDRACTU
Description
CAP CER 0.056UF 1KV X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210W563KDRACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, ArcShield™
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.091" (2.30mm)