C1210C122JDGACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C122JDGACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C122JDGACTU
Description
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1210
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C122JDGACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, High Voltage
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.091" (2.30mm)