ALS81H512MF350 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
ALS81H512MF350
DigiKey Part Number
ALS81H512MF350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81H512MF350
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81H512MF350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
19.8 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C