ALS80P244NT063 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
240000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80P244NT063
DigiKey Part Number
ALS80P244NT063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80P244NT063
Description
CAP ALUM 240000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80P244NT063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
29 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
30.2 A @ 10 kHz
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C