ALS80H304MF025 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
300000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
ALS80H304MF025
DigiKey Part Number
ALS80H304MF025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H304MF025
Description
CAP ALUM 300000UF 20% 25V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H304MF025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
24.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.4 A @ 10 kHz
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C