ALS80G513NP100 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
51000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80G513NP100
DigiKey Part Number
ALS80G513NP100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80G513NP100
Description
CAP ALUM 51000UF 20% 100V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80G513NP100 Models
Ripple Current @ Low Frequency
24.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27 A @ 10 kHz
Impedance
10 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C