ALS80A184KF025
DigiKey Part Number
399-14341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80A184KF025
Description
CAP ALUM 180000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS80A184KF025 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17.6 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C