ALS71C163NP250 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 33
In Stock: 0
16000 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 22mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS71C163NP250
DigiKey Part Number
ALS71C163NP250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71C163NP250
Description
CAP ALUM 16000UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71C163NP250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
20.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.2 A @ 10 kHz
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C