ALS71A332MF500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 18
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
3300 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 77mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS71A332MF500
DigiKey Part Number
ALS71A332MF500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS71A332MF500
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS71A332MF500 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
12.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
19.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
58 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
77mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C