ALS70U164NP063 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 94
In Stock: 0
160000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70U164NP063
DigiKey Part Number
ALS70U164NP063-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70U164NP063
Description
CAP ALUM 160000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70U164NP063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
30.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
32.2 A @ 10 kHz
Impedance
9 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C