ALS70H912MF250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 90
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
9100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS70H912MF250
DigiKey Part Number
ALS70H912MF250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H912MF250
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 250V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H912MF250 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15.8 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C