ALS70H512MF400 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 121
In Stock: 0
5100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 36mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS70H512MF400
DigiKey Part Number
ALS70H512MF400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H512MF400
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H512MF400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.7 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
36mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C