ALS70A912LM250 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
9100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS70A912LM250
DigiKey Part Number
ALS70A912LM250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A912LM250
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 250V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A912LM250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
16.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.5 A @ 10 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
31mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C