ALC70D181DD600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 255
Datasheet
180 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 711mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
ALC70D181DD600
DigiKey Part Number
ALC70D181DD600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70D181DD600
Description
CAP ALUM 180UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.81 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.91 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
491 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
711mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C