ALA8AA391CE450
DigiKey Part Number
399-ALA8AA391CE450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA391CE450
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 354mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALA8AA391CE450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
206 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
354mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C