A780MS567M1ELAS022
DigiKey Part Number
399-A780MS567M1ELAS022TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A780MS567M1ELAS022CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A780MS567M1ELAS022DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A780MS567M1ELAS022
Description
CAP ALUM HYB 560UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A780MS567M1ELAS022 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C