A768EB476M1ELAS042
DigiKey Part Number
399-A768EB476M1ELAS042TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768EB476M1ELAS042CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768EB476M1ELAS042DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768EB476M1ELAS042
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 42mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A768EB476M1ELAS042 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
58.75 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.175 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
42mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C