STW12-12WV-ET
STW12-12WV-ET
STW12-12WV-ET
DigiKey Part Number
4285-STW12-12WV-ETTR-ND - Tape & Reel (TR)
4285-STW12-12WV-ETCT-ND - Cut Tape (CT)
4285-STW12-12WV-ETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW12-12WV-ET
Description
1.25 MM W TO B CONNECTOR 12P DUA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.049" (1.25mm)
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.217" (5.51mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
1.5A