MX19002P51
MX19002P51
JAE's MX19 Harness Assembly Handling Instructions
MX19002P51
DigiKey Part Number
670-1673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX19002P51
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MX19002P51 Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Waterproof
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)