DX07S024XJ4R250
DX07S024XJ4R250
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07S024XJ4R250
DigiKey Part Number
670-3105-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-3105-1-ND - Cut Tape (CT)
670-3105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024XJ4R250
Description
CONN RCP USB4.0 TYPEC 24P SMD RA
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 4.0 Gen 3 Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DX07S024XJ4R250 Models
Category
Features
Board Guide, Board Lock
Manufacturer
JAE Electronics
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V