VUO68-08NO7
DigiKey Part Number
VUO68-08NO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO68-08NO7
Description
BRIDGE RECT 3P 800V 68A ECO-PAC1
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount ECO-PAC1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VUO68-08NO7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 60 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 800 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
ECO-PAC1
Technology
Standard
Supplier Device Package
ECO-PAC1
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
68 A