IXYH85N120C4
DigiKey Part Number
238-IXYH85N120C4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYH85N120C4
Description
IGBT 1200V 240A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 240 A 1150 W Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
IXYS
Gate Charge
192 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
35ns/280ns
Packaging
Tube
Test Condition
600V, 50A, 5Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
60 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
240 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
420 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 85A
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Power - Max
1150 W